Přeskoč, přelez, ale nepodlézej!

Je to známé heslo, které s typickou českou vynalézavostí po svém ještě dále upravil například Jára Cimrman. My se ale přidržme toho původního a, řekněme si upřímně, mnohem morálnějšího znění. Znamená to, že čestné a férové je překážky zdolávat přímo, nevyhýbat se jim. A už naprosto nepřijatelné je, zdolávat je nečestně, třeba podlézáním. Podlézavost je sice v českém prostředí zakořeněna a stále více se poslední dobou prosazuje ve všech sférách života, včetně naší státní mezinárodní politiky. Bohužel.

Co na to zvěř?

Na rozdíl od lidí, má divoká zvěř jiné morální hodnoty. V honbě za stravou je schopna vám přeskočit klidně plot, přelézt zídku, nebo dokonce plot podlézt, jen aby se u vás na zahradě zadarmo nažrali. Jak se chránit? Nejefektivnější způsob poslední doby je asi ochrana prostoru pod ploty všeho druhu betonovými podhrabovými deskami.